kim jestem?

maria-kmita

Cześć, nazywam się Maria Kmita

Zawodowo zajmuję się humorem i pozytywną psychologią. W ramach Optymisji:

  • prowadzę warsztaty i szkolenia dla firm,
  • piszę książki,
  • nagrywam podcast,
  • propaguję optymizm,
  • i robię tysiąc innych rzeczy.
  • W 2024 roku zostałam Optymistką Roku!

    Moja fascynacja humorem zaczęła się jeszcze jak byłam szczerbata i bardzo krótka.

    Moi rodzice stworzyli w domu bardzo wesołą atmosferę, w której skład wchodziły m.in. zakaz oglądania czegokolwiek, co nie jest komedią, wygłupy, psikusy, udawane walki, zjeżdżanie na poduchach z trzeciego piętra i oryginalne wyzwiska (np. “Ty kołku rozporowy”). Tata wziął na siebie niezwykłe wyzwanie hartowania/oswajania nas z humorem.

    Trudno zapomnieć, jak tata:

    • szczekał przez domofon na przechodniów i razem z nami obserwował ich reakcje
    • płacił w sklepie pieniędzmi z Kaczorem Donaldem i jeszcze twierdził, że muszą być dobre, bo są świeżo wydrukowane
    • pod moim usprawiedliwieniem do szkoły podpisał się “Władca Pierdzenia”

    Teraz rozumiecie, dlaczego zawodowo się tym zajmuję.

    maria kmita

    Skąd się znam na humorze?

    wave-big

    Moja praca magisterska i doktorska dotyczyły znaczenia humoru w miejscu pracy. Po otrzymaniu tytułu doktora na Uniwersytecie Plymouth w Anglii, odbyłam w ramach wymiany Erasmus + praktyki na zajęciach z humorologii u prof. Agnieszki Libury. W 2015 roku postanowiłam w ramach Optymisji zaoferować warsztaty humoru dla firm i instytucji.

    W 2017 roku zaczęłam prowadzić jedyny na świecie fakultet o humorze i pozytywnej psychologii dla przyszłych polskich i zagranicznych lekarzy na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu.

    W 2019 zostałam członkiem The Association for Applied and Therapeutic Humor (AATH).

    W tym samym roku razem z innymi badaczami otrzymaliśmy grant na projekt edukacyjny Śmiech a zdrowie. Niedługo później Optymisja stała się partnerem Wrocławskiego Centrum Seniora. W 2022 roku wydałam swoją książkę “Śmiechopedia czyli Jak zostać Śmiesławem?”. W ciągu ostatnich lat opublikowałam też kilka badań naukowych dotyczących humoru.

    W 2017 roku zaczęłam prowadzić jedyny na świecie fakultet o humorze i pozytywnej psychologii dla przyszłych polskich i zagranicznych lekarzy na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu.

    speakerdots

    Zobacz również:

    Co robię w czasie wolnym?

    Oczywiście oglądam kabarety, stand -upy i komedie. Czytam, tylko i wyłącznie, zabawne i pozytywne książki. Dodatkowo razem z Małgorzatą Jasionek prowadzę Poprawczak Nastroju na Instagramie, gdzie wrzucamy nasz humor rysunkowy.

    lightbulb

    Jestem też wytrawnym drzemkolubem czyli praktykującą entuzjastką sjesty. Poza tym nie pogardzę żwawą nutą, mocną herbatą czy kluskami śląskimi.

    — Maria Kmita